Terapia czaszkowo- krzyżowa
Terapia czaszkowo- krzyżowa (TCK) zakłada, że ośrodkowy układ nerwowy i struktury z nim związane (kości czaszki, opony mózgowe i kręgowe, płyn mózgowo-rdzeniowy, kość krzyżowa), podlegają rytmicznemu ruchowi i że prawidłowy przebieg tego ruchu jest niezwykle istotny dla ludzkiego zdrowia i życia. Ten ruch jest to rytmiczne rozszerzanie i kurczenie tego systemu i został nazwany przez twórcę terapii „pierwotnym oddechem”, inaczej jest to tzw. rytm czaszkowo-krzyżowy.
Na mechanizm tego rytmu składa się:
- Ruch struktury czaszki i połączeń między jej 26 kośćmi.
- Rozszerzenie się i kurczenie półkul mózgowych.
- Ruch opon mózgowych i kręgosłupowych.
- Falowanie płynu mózgowo-rdzeniowego otaczającego mózg i rdzeń kręgowy.
- Mimowolny nieznaczny ruch kości krzyżowej.
Każde zaburzenie rytmu czaszkowo-krzyżowego może stać się przyczyną choroby, ponieważ układ nerwowy reguluje pracę wszystkich organów.
Terapia czaszkowo-krzyżowa polega na delikatnej manipulacji manualnej okolic kręgosłupa, czaszki i tkanki łącznej w celu zidentyfikowania napięć oraz przywrócenia równowagi całemu układowi i organizmowi. Zabiegi terapii czaszkowo- krzyżowej pomagają rozładowywać emocje.
Poprzez stabilizację systemu nerwowego stanowi ona bazową terapię we wszystkich zaburzeniach rozwojowych dzieci – w autyzmie, mutyzmie zespole Downa, porażeniu mózgowym, ADHD, zaburzeniach koncentracji, zaburzeniach sensorycznych, tikach i zaburzeniach wzroku.
Ponadto wskazaniem do TCK są bóle i zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem, słuchem, nawracające zapalenie uszu u dzieci i dorosłych, zapalenie zatok, napięcia i bóle w stawie skroniowo-żuchwowym, bóle kręgosłupa i pleców, zapalenie korzonków nerwowych, rwa kulszowa, skoliozy, bolesne napięcie barków, wszystkie urazy powypadkowe i urazy okołoporodowe.