Terapia czaszkowo- krzyżowa

Terapia czaszkowo- krzyżowa (TCK) zakłada, że ośrodkowy układ nerwowy i struktury z nim związane (kości czaszki, opony mózgowe i kręgowe, płyn mózgowo-rdzeniowy, kość krzyżowa), podlegają rytmicznemu ruchowi i że prawidłowy przebieg tego ruchu jest niezwykle istotny dla ludzkiego zdrowia i życia. Ten ruch jest to rytmiczne rozszerzanie i kurczenie tego systemu i został nazwany przez twórcę terapii „pierwotnym oddechem”, inaczej jest to tzw. rytm czaszkowo-krzyżowy.

Na mechanizm tego rytmu składa się:

  • Ruch struktury czaszki i połączeń między jej 26 kośćmi.
  • Rozszerzenie się i kurczenie półkul mózgowych.
  • Ruch opon mózgowych i kręgosłupowych.
  • Falowanie płynu mózgowo-rdzeniowego otaczającego mózg i rdzeń kręgowy.
  • Mimowolny nieznaczny ruch kości krzyżowej.

Każde zaburzenie rytmu czaszkowo-krzyżowego może stać się przyczyną choroby, ponieważ układ nerwowy reguluje pracę wszystkich organów.

Terapia czaszkowo-krzyżowa polega na delikatnej manipulacji manualnej  okolic kręgosłupa, czaszki i tkanki łącznej w celu zidentyfikowania napięć oraz przywrócenia równowagi całemu układowi i organizmowi. Zabiegi terapii czaszkowo- krzyżowej pomagają rozładowywać emocje.

Poprzez stabilizację systemu nerwowego stanowi ona  bazową terapię we wszystkich zaburzeniach rozwojowych dzieci – w autyzmie, mutyzmie zespole Downa, porażeniu mózgowym, ADHD, zaburzeniach koncentracji, zaburzeniach sensorycznych, tikach i zaburzeniach wzroku.

Ponadto wskazaniem do TCK są bóle i zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem, słuchem, nawracające zapalenie uszu u dzieci i dorosłych, zapalenie zatok, napięcia i bóle w stawie skroniowo-żuchwowym, bóle kręgosłupa i pleców, zapalenie korzonków nerwowych, rwa kulszowa, skoliozy, bolesne napięcie barków, wszystkie urazy powypadkowe i urazy okołoporodowe.