Wrocławski Instytut Psychoterapii powstał z przekształcenia Wrocławskiej Filii Polskiego Instytutu Ericksonowskiego, która została założona w 2006 r przez Żannę i Romana Ciesielskich. Dzięki współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi Instytut rozszerzył ofertę szkoleniową i usługową o nowe podejścia terapeutyczne.
Działalność szkoleniowo-naukowa WIP obejmuje przygotowanie, realizowanie i ewaluowanie:
- podyplomowych kursów atestowanych przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz akredytowanych przez Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które przygotowują do samodzielnego prowadzenia psychoterapii,
- podyplomowych kursów akredytowanych przez Światowe Stowarzyszenie Psychoterapii Pozytywnej (WAPP, Wiesbaden) z zakresu Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej,
- podyplomowych kursów specjalistycznych doskonalących umiejętności psychoterapeutyczne,
oraz
- organizowanie konferencji naukowo-szkoleniowych, seminariów krajowych i międzynarodowych oraz
- recenzowanie, tłumaczenie i wydawanie publikacji i monografii z zakresu psychoterapii.
W ramach działalności szkoleniowej WIP współpracuje z:
- Katowickim Instytutem Psychoterapii oraz Wielkopolskim Instytutem Psychoterapii organizując i realizując kursy psychoterapii:
- atestowane przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego,
- akredytowane przez Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
- Akademią Psychoterapii w Wiesbaden oraz Polskim Centrum Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej, prowadząc podyplomowe kursy psychoterapii akredytowane przez Światowe Stowarzyszenie Psychoterapii Pozytywnej i Transkulturowej.
Wrocławski Instytut Psychoterapii został wpisany do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem ewidencyjnym: 2.02/00143/2014
W ramach działalności usługowej w WIP prowadzona jest psychoterapia:
- indywidualna,
- małżeńska,
- rodzinna,
- grupowa.
W Instytucie jest dostępna psychoterapia w różnych formach i podejściach, jednak preferowane są terapie krótkoterminowe skoncentrowane na zasobach indywidualnych pacjenta i zasobach systemowo-rodzinnych.
Zespół terapeutyczny WIP stanowią specjaliści o wysokich kompetencjach zawodowych, poddający swoją pracę stałej superwizji. W naszej pracy respektujemy standardy merytoryczne i etyczne Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii.